Bordeauxská doga

5. září 2008 v 21:40 | Aduš |  Plemena Psů

Bordeauxská doga


Historie:
Tato doga patří mezi nejstarší plemena Francie. V polovině 19. století byly tehdejší dogy ceněny snad jen v Aquitanii. Bordeauxská doga se dříve používala k lovu velké zvěře, k zápasům, k hlídání domů a stád a jako pomocník řezníků. V době britské nadvlády v Bordeaux byla tato hlídací doga téměř určitě křížena s mastify i s podobnými španělskými dogami. Výsledkem tohoto křížení je dnešní bordeauxská doga. Mezi oběma světovými válkami utrpělo toto plemeno natolik, že po roce 1945 bylo ohroženo vymřením. Bordeauxská doga však nevymřela a její obliba vzrostla v šedesátých letech 20. století.
Vzhled:
Bordeauxská doga je velmi silný pes, který má celkově velmi svalnatou stavbu těla. Je impozantní a vzbuzuje velký respekt. Toto plemeno má hladkou, krátkou a na dotek jemnou srst, která může být zbarvena žlutě ve všech odstínech. Psi dorůstají výšky 60 až 68 cm a feny mohou vyrůst od 58 až do 66 cm v kohoutku. Hmotnost u psů je minimálně 50 kg, feny váží nejméně 45 kg.
Povaha a využití:
Dokud se tato doga neobjevila v roce 1989 v americkém filmu s Tomem Hanksem, nedosáhla mimo Francii žádného uznání. Bordeauxská doga je dobrý společník a ke svému pánovi se chová láskyplně. Je klidná, vyrovnaná s vysokým prahem vzrušivosti. Tato doga není agresivní, avšak vůči neznámým osobám je obezřetná a má tendenci zastrašovat cizí lidi. Tento pes je velmi dobrý hlídač.
Péče:
Bordeauxská doga potřebuje již od útlého věku pravidelnou výchovu a výcvik. Péče o její srst není nijak náročná. Tento pes vyžaduje dostatek pohybu a je vhodný i do chladnějšího podnebí. Průměrná délka života bordeauxské dogy je 10 až 12 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama