Grónský pes

6. září 2008 v 17:34 | Aduš |  Plemena Psů

Grónský pes


Historie:
Grónský pes je jedno z nejstarších eskymáckých plemen na světě. Spolu s Inuity (Eskymáky) připutoval z Asie na ostrov Grónsko asi před čtyřmi tisíci let. Tohoto psa užívali eskymáci při lovu a při transportu. Výběr jedinců tohoto plemene byl založen hlavně na kvalitách jako jsou mohutnost, odolnost, vytrvalost a síla. Avšak v úvahu byl brán i atraktivní vzhled grónského psa.
Vzhled:
Toto plemeno je velmi silný polární špic, který byl vyšlechtěn pro vytrvalou a namáhavou práci saňového psa v arktických podmínkách. Pokud nenarušují harmonii psa a jeho pracovní schopnosti, jsou povolené i mírné variace ve velikosti. Tento pes se jen nepatrně liší od eskymáckého psa. Grónský pes má v obličeji nebojácný a upřímný výraz. Pes dorůstá 60 a více cm v kohoutku, fena dorůstá v kohoutku 55 a více cm. Hmotnost grónského psa standard FCI neudává, ale průměrně se pohybuje v rozmezí od 15 do 32 kg. Grónský pes má krycí srst s podsadou. Podsada je jemná a hustá. Krycí srst je hustá, rovná, hrubá, bez stop vlnitosti nebo kadeřavosti. Poměrně krátká je srst na končetinách a na hlavě. Delší a bohatší je na trupu. Huňatý vzhled dodává ocasu dlouhá srst na jeho spodní straně. Grónský pes může mít jakoukoliv barvu srsti.
Povaha a využití:
Grónský pes je svou povahou vhodný spíše pro lidi milující aktivní život. Je to vynikající společník, náruživý a neúnavný saňový pes. Toto plemeno je dominantní, samostatné a tvrdé samo k sobě. Grónský pes nesnáší samotu a i k cizím lidem je přátelský, proto není moc vhodný jako hlídací pes. Pokud se používá jako saňový pes, není vázán k žádné konkrétní osobě. Silný lovecký pud prokazuje grónský pes při lovu polárních medvědů a tuleňů. Jelikož je tento pes samostatné a svéhlavé povahy, není jeho výchova zrovna jednoduchá. V první řadě je toto plemeno tažný pes a do rodiny se moc nehodí.
Péče:
Grónského psa nelze chovat v uzavřených místnostech. Jeho srst nevyžaduje mnoho péče. V období línání by ho však majitel měl pravidelně kartáčovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama