Leonberger

6. září 2008 v 17:47 | Aduš |  Plemena Psů

Leonberger


Historie:
Městský radní z německého města Leonbergu, Heinrich Essig, se rozhodl chovat psa, který by vzhledem připomínal lva. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let 19. století zkřížil černobílou fenu novofoundlandského psa se psem z hospicu v klášteře v Grand St. Bernard. Později přimísil ještě pyrenejského horského psa. Výsledkem tohoto křížení byli velcí psi s převážně dlouhou, bílou srstí. V roce 1846 přišli na svět první psi, kteří se skutečně nazývali leonbergři. Koncem 19. století bylo toto plemeno neoblíbenějším u sedláků v
Bádensku-Württembersku, kteří u leonbergera oceňovali zejména jeho ostražitost při hlídání a také tažnou sílu. Tento chytrý obr téměř vyhynul během 2. světové války, ale v posledních dvaceti letech získal dobré postavení jak ve své mateřské zemi, tak v Severní Americe a Velké Británii.
Vzhled:
Leonberger je velký, robustní, svalnatý pes, který je však velmi elegantní. Pro toto plemeno je charakteristická vyvážená stavba těla, sebevědomý klid, a také poměrně živý temperament. Zejména samci, kteří dorůstají 72 - 80 cm, jsou mohutní a silní. Feny dorůstají od 65 do 75 cm v kohoutku. Při každém pohybu má leonberger rovnoměrný a prostorný krok. Jeho tělo je souvisle pokryto poměrně dlouhou, těsně přiléhající srstí. Je středně měkká až hrubá a zejména u samců tvoří na krku a hrudi nápadnou hřívu. Na zadních i předních končetinách má leonberger nápadné praporce. Jeho srst může být zbarvena do žluta nebo červenohněda, vždy s černou maskou.
Využití a povaha:
V součastné době je leonberger chován jako společník a rodinný pes, který splňuje požadavky moderního života. Je inteligentní, temperamentní a neúnavný společník při všech aktivitách své rodiny. Velmi rád plave a je schopný se koupat i za nejstudenějšího počasí. Díky své obrovské velikosti se příliš nehodí pro život ve městě a je radši, když může spát a žít venku. Svého pána bude leonberger doprovázet při procházkách i vyjížďkách na kole. Bude však i oddaně ležet u jeho nohou ve chvílích klidu. Rád si hraje s dětmi a má pro ně velké pochopení. Leonberger je snadno ovladatelný a vycvičitelný. Má dobrou paměť a rád se učí nové věci.
Péče:
Výcvik leonbergera musí být důsledný, v žádném případě to nemusí být výcvik služebních psů. Je dobrý plavec, a tak je možné ho cvičit i jako záchranářského psa. Leonberger vyžaduje značkou péči o zevnějšek. Jako mnohá "obnovená" plemena trpí i zde některé linie dysplasií kyčlí. Průměrná délka leonbergerova života je 11 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama