Novofundland

6. září 2008 v 18:42 | Aduš |  Plemena Psů

Novofundlandský pes


Historie:
Toto plemeno pochází z ostrova Newfoundland. Je potomkem dnes vyhynulého velkého psa sv. Johna a do dnešního standardu byl vyšlechtěn před více než sto lety. S příchodem evropských rybářů dochází k dotvoření a oživení plemene, nejdůležitější vlastnosti zůstaly však zachovány. Mezi předky novofundlandského psa patří pravděpodobně původní severoamerická, vikingská, francouzská a iberská plemena. Toto plemeno bylo používáno k záchraně tonoucích, vytahování rybářských sítí z vody i k převážení nákladů.
Vzhled:
Novofundlanďan je masivní pes se silným a dobře osvaleným tělem. Má vynikající sílu a vytrvalost a je dobře přizpůsoben pro život v klimatických oblastech s extrémními podmínkami. Dospělí pes se průměrně dorůstá 71 cm a váží přibližně 68 kg. Fena měří ideálně 66 cm a váží 54 kg. Novofundlandský pes má vodě odolnou srst a blány mezi poduškami tlap. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a rovná, podsada je hustá a měkká. V zimě je srst hustější než v létě. Na uších, čenichu a na hlavě je krátká a hustá. Novofundlandský pes může mít černou, černobílou (má pro toto plemeno historický význam) nebo hnědou barvu.
Povaha a využití:
Pro svou přátelskou povahu a lásku k lidem je novofundlanďan velmi oblíbený. Je vhodný k dětem, ale ne do bytu, protože rád spí a žije venku. Tento pes má sklon zachraňovat za každou cenu a vytáhne člověka z vody, ať o to stojí či nikoliv. Novofundlanďan je velmi dobrý plavec a potápěč. K ostatním zvířatům má bezproblémový vztah. Není agresivní, avšak v případě ohrožení se dokáže důrazně bránit. Je to důstojný, veselý a podnikavý pes.
Péče:
Novofundlandský pes vyžaduje značnou péči o svůj zevnějšek. Průměrná délka jeho života je 11 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama