Savanová

10. září 2008 v 14:59 | Aduš

Savanová kočka


Savanová kočka,jedno z nejnovějších plemen, je v současné době šlechtěna velmi malým počtem chovatelů celého světa.Počet těchto koček je velmi nízký a poptávka po nich vysoká.Savanová kočka vznikla zkřížením servala a kočky domácí.Při šlechtění se používají různá plemena domácích koček krátkosrstých, např.orientální, egyptská, serengetská či bengálská.Zkřížit servala s kočkou domácí je velmi obtížné.V roce 1980 se toto poprvé podařilo šlechtitelce Judy Frank z americké Pensylvánie.Savanová kočka je stále na počátku svého vývoje.Jméno bylo převzato z afrických travnatých ploch,které jsou domovem servala a také podle prvního kotěte vyšlechtěného Judy Frank v roce 1980 ,které dostalo jméno Savana.
Koťata vzniklá prvním zkřížením servala a kočky domácí,nebo servala a savanové kočky se nazývají savanové kočky domácí.Momentálně to jsou největší kříženci s váhou kolem deseti kil.Cílem křížení je vyšlechtit unikátní kočku domácí ,která má fyzické znaky podobné servalovi a povahu kočky domácí.V prvních třech generacích savanové kočky jsou samci neplodní a z tohoto důvodu trvá většinou pěti generacím než může dojít ke zkřížení dvou savanových koček.

Charakter a temperament.

Savanové kočky jsou známé svou přátelskou povahou.Jsou také velmi hravé a zvídavé. Srst těchto koček je krátká,může být buď skvrnitá,nebo tygrovaná.Standard předpisuje barvu stříbrnou či šedou s tím,že tyto odstíny se mohou odlišovat,od černé přes černošedou,hnědošedou či stříbrošedou.

Typ a standardní rysy.

Hlava těchto koček posazena na dlouhém krku, je delší než širší a jeví se poněkud menší ve vztahu k velikosti těla. Tvoří výrazný trojúhelník.Z profilu je nos dlouhý a brada malá,to vše přidává vzhledu divokého zvířete.Uši jsou velké,zakulacené, se širokou základnou.Savanové kočky vypadají na vysokých končetinách velmi vznešeně.
V roce 1996 byla savanová kočka poprvé představena komisí TICA a plemeno bylo zaregistrováno a uznáno.Na zahraničních výstavách je v současné době možné vidět savanové kočky generace F3(či více).U FIFe toto plemeno zatím uznáno není.V České republice jeden zástupce tohoto plemene žije a snad budeme mít možnost vidět jej na některé z výstav.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama