Španěl

7. září 2008 v 8:50 | Aduš |  Plemena Psů

Velššpringr španěl


Historie:
Velššpringršpaněl je potomkem skupiny španělů, kteří jsou známí již od 14. století. Konkrétně toto plemeno bylo vyšlechtěno v 17. století v Anglii. Avšak ne vždy se tomuto dlouhosrstému španělu říkalo velššpringeršpaněl (welsspringerspaniel), zahloubáme li se do historie plemene najdeme i jména jako Welshcocker či Landspaniel. V průběhu 18. století bylo plemeno zatlačeno do pozadí a bylo chováno snad již jen ve Walesu. Jako samostatné plemeno byl velššpringeršpaněl uznán roku 1902 a začal se postupně rozšiřovat i za hranice své původní vlasti.

Využití a povaha:
Plemeno a jeho předci se odjakživa využívali k lovu drobné pernaté zvěře. Jedná se o energické neunavitelné plemeno, které je ochotné pracovat celý den s nejvyšším nasazením. Je stavěný pro práci v obtížných podmínkách.Má velmi dobře vyvinutý jemný čich, s nadšením pracuje i ve vodě. Povahou je veselý a živý. Nejčastěji se s ním setkáme v roli lovce. V poslední době se s ním setkáváme i jako se psem rodinným. Je od přirozenosti hodný, nikdy není agresivní, ani bázlivý.

Vzhled:
Pes má v kohoutku přibližně 48 cm. Fena má v kohoutku přibližně 46 cm. Velššpringršpaněl váží v rozmezí 16 až 20 kg, avšak standard FCI hmotnost neuvádí. Srst je dlouhá jemná dobře přiléhající k tělu, rovná. Zbarvení je vždy bílé s hnědými skvrnami, žádná jiná barva se nepřipouští. Dlouhá srst tvoří na ocase praporec, delší srst se vyskytuje i na uších a končetinách.

Péče:
V průměru se plemeno dožívá úctyhodných 12ti až 14ti let. Vyžaduje mírné a citlivé zacházení, avšak díky své živé povaze musí být výchova i zvláště důsledná. Velššpringršpaněl miluje vodu a je naprosto nezbytné nechat jej vybít svou energii. Vyžaduje dlouhé procházky a hodí se pro sportovně založené majitele a rodiny. Dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči.
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama