Špringr španěl

5. září 2008 v 13:53 | Aduš |  Plemena Psů

Anglický špringr španěl


Historie:
Toto středně velké elegantní plemeno pochází z Anglie, konkrétně z hrabství Norfolk. Pes typu stavby špringršpaněla je znám již několik set let. Psi slídiči začínají získávat na oblibě v polovině 18. století, kdy byl lov malé zvěře velmi oblíbený. Této zálibě vděčíme za vyšlechtění mnoho plemen mezi nimiž je i anglický špringršpaněl. Původně byli tito psi užíváni k lovu s spolu s dravými ptáky, později se jejich využití rozšířilo i na lov lišek, aportování nebo třeba i k nahánění zvěře do sítí. Plemeno bylo v Anglii uznáno roku 1902 ale i přes to se chov špringršpaněla nijak výrazně nerozšířil. Vývoj byl pomalý a již tehdy byli chováni psi jak pro lov tak i jako společníci. Dnes je již špringršpaněl znám po celém světě a stal se oblíbeným společníkem.

Vzhled:
Přibližná kohoutková výška se pohybuje okolo 51 cm. Má dlouhou srst vyskytující se v několika barvách - játrově hnědá s bílou, černá s bílou nebo s pálením. Srst je hladká hustá. Delší osrstění je na uších, končetinách a ocase. Celkově se pes jeví elegantně a vznešeně. Ocas může být buď kupírovaný nebo přirozeně dlouhý s delším osrstěním.

Povaha a využití:
Je to plemeno veselé živé povahy. Je přátelský inteligentní a klidný. Dnes je jeho lovecké využití všestranné. Je dobře ovladatelný. Dokáže přinášet i větší kusy zvěře díky svému vyššímu vzrůstu. Dnes si kromě loveckého využití naše anglický špringršpaněl místo i jako pes do rodiny. Osvědčil se jako výborný společník i jako výstavní pes, který díky své ladnosti sklízí mnoho úspěchu.

Péče:
Dlouhou srst je třeba pravidelně kartáčovat a pečovat o ni. Stejně důkladnou péči vyžadují jeho uši, které je třeba často a pravidelně čistit. Vzhled k jeho loveckému původu je nutné mu dopřát dostatek volného pohybu nebo jej zabavit nějakou aktivní hrou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama