Trávicí trakt, Zubní kámen

7. září 2008 v 14:55 | Aduš |  Nemoce psa

Nemoci trávicího traktu


Hlavními příznaky onemocnění trávicího traktu je zvracení, průjem a zácpa, případně ještě zápach z tlamy.
Zvracení
Jelikož pes rychle potravu hltá, někdy ji ani pořádně nerozkouše či sní po sobě několik odlišných jídel, může zvracet. Ovšem pokud dochází k zvracení často, je pravděpodobně nemocný. Důležité je zjistit, zda pes zvrací v závislosti na podání stravy a tekutin a nebo i v delší době po krmení.
Pokud Váš pes zvrací často, jde pravděpodobně o poruchu v trávení. V případě zvracení nepodávejte psovi během 24 hodin žádné jídlo a pokud i po té bude pes zvracet (pravděpodobně z nedostatku jídla už jen žaludeční šťávy), navštivte veterináře, který pejskovi břicho prošetří a odebere vzorek krve k rozboru.
Jestliže na svém psovi pozorujete nafouknuté břicho, dávení ne však zvracení, jde o torzi žaludku. V tomto případě je nezbytně nutné v nejbližší době vyhledat lékaře, neboť torze žaludku způsobuje do několika hodin smrt.
Průjem
Průjem je vyvolán zánětem střev.
Pokud má Váš pes průjem, nechte ho zhruba 24 hodin bez jídla a bez větší tělesné námahy. Po uplynutí této doby mu začněte pomalu podávat jídlo. Začněte jídlem lehkým - bílé maso s vařenou rýží, postupně zavádějte to, nač je zvyklý. Pokud průjem neustoupí, navštivte veterinárního lékaře. Pro stanovení diagnozy je důležitý charakter stolice, může být velmi řídká, potažená hlenem, s kousky nestráveného jídla, měkká či naopak tužší, důležitá je její četnost a množství. Ve stolici se také může objevit krev, čerstvá, sytě červená nebo strávená, tmavší.
Zácpa
Zácpa je způsobena hromaděním trusu v částech, kterými končí střeva, a může být úplně zastaveno kálení. Příčinou zácpy je obvykle majitelův nezodpovědný přístup ke krmení psa. Pes obvykle trpí zácpou po kostech. Ne vždy musejí psi po požití kostí takto reagovat. Obvykle záleží na složení ostatní potravy, kterou pes s kostmi snědl. Také velmi záleží na věku psa a na funkčnosti střev. Pokud by Váš pes trpěl moc často zácpou, je zapotřebí navštívit veterináře, protože Váš pes může mít méně funkční játra. Pozor na ostré předměty, které mohou játra poškodit - možnost i protržení jater a to i zde zmíněnými kostmi. V takovém případě je zapotřebí vyhledat okamžitou veterinární pomoc a provést chirurgický zákrok. Pokud byste tak neudělali, mohlo by psovi protržení střev způsobit až zánět v dutině břišní. Pes trpící zácpu se snaží velmi často kálet,avšak úplně bezvýsledně či jen vyloučením hlenů někdy i s krví. Tato nemoc může být provázena bolestivými příznaky. Často přejde sama, avšak pokud by se tak nestalo, je zapotřebí vyhledat veterinární pomoc a poradit se co dělat, aby se případné potíže již neopakovaly.
Zápach z tlamy
Zápach z tlamy není u psů ničím výjimečným, neboť jsou masožravci. Příčinou nepříjemného zápachu z tlamy může být i zubní kámen (viz samostatný článek). Zápach může být způsoben zánětem dásní, na který Vám veterinář předepíše mastičku. V obou případech pomůže psovi pravidelné čištění zubů.
V krajním případě mohou být příčinou metabolické poruchy, například nemoc ledvin

Zubní kámen - mechanismus vzniku a jeho působení


Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak z kterého se po čase vyvine zubní kámen. U trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého roku života. Zubní kámen je tvořen zvápenatěním zubního plaku, zbytků potravy apod.
Je velmi závažným zdrojem infekce pro celý organismus a silného zápachu z tlamičky zvířete. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může však dojít i k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Odhalené krčky se pak stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.

Čištění zubního kamene

Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí problémy v dutině ústní je vhodné na kontroly docházet častěji. Pokud se u Vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta. Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nám nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, především z vnitřní strany zubu, kde se také kámen usazuje, dochází ke stresování pacienta a vzniká nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. I anestézie má svá rizika, která se snažíme minimalizovat přípravou pacienta, volbou typu anestézie dle věku pacienta, celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně 12ti hodinovou hladovku, pití vody ukončit 1 hod. před zákrokem. Důvodem je možné vdechnutí případných zvratků (aspirace). Po zákroku dle typu anestézie a možností pracoviště můžeme pacienta probudit dávkou antidota do plného vědomí, neboť zákrok není bolestivý, nechat pacienta probudit v hospitalizaci pod dohledem lékaře nebo jej předat majiteli ještě spícího k transportu domů.

Prevence vzniku zubního kamene

Po vyčištění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně 2x týdně čištěním zubním kartáčkem specielně navrženým pro zvířata a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Jako další preventivní opatření je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, které jsou specielně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene a hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miss C<O>L Miss C<O>L | Web | 7. září 2008 v 14:57 | Reagovat

jukni ke mě na blogís

2 MarŤAFONka** MarŤAFONka** | Web | 7. září 2008 v 14:58 | Reagovat

AHOJ. CHTĚLA BYS VYHRÁT FOTOAPARÁT JEN DÍKY SBÍRÁNÍ BODŮ? JESTLI ANO,TAK KLIKNI NA MŮJ WEB A PŘEČTI SI PRVNÍ ČLÁNEK,KDE NAJDEŠ INFORMACE,CO MÁŠ UDĚLAT,ABYS MOHLA FOTOAPARÁT ZÍSKAT

3 Domka Domka | Web | 7. září 2008 v 14:59 | Reagovat

Ááááááá to je tam nechutný xDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama