Západosibiřská lajka

7. září 2008 v 9:17 | Aduš |  Plemena Psů

Západosibiřská lajka


Historie
Původ západosibiřské lajky je v Rusku. Toto plemeno je výsledkem křížení blízce příbuzných plemen lajek (šantejské, mansjacké) se psy ruských lovců na severu Uralu a na západní Sibiři. Odpradávna zde lajky lovili soby, losy, medvědy a další zvířata. Velmi rozšířené je toto plemeno ve středním Rusku, kde je chováno velmi početně a ve velkých chovech. Zvláštní stanice, které chovají západosibiřské lajky jsou v řadě loveckých oblastí.
Vzhled
Západosibiřská lajka je silný pes, který dorůstá střední velikosti. Tato lajka má dobře vyvinutou kostru, která není ani příliš masivní ani hrubá. Osvalení je dobře vyvinuté a silné. Oči má tento pes oválné, tmavé barvy. Kůže je silná a bez vrásek. Pes vyroste 54 až 60 cm v kohoutku a fena dorůstá 52 až 58 cm v kohoutku. Hmotnost západosibiřské lajky standard FCI neuvádí, ale pohybuje se od 18 do 23 kg. Toto plemeno má tvrdou krycí srst a dobře vyvinutou podsadu. Krycí srst je hrubá, rovná a díky silně vyvinuté podsadě krycí srst odstává a vypadá bohatě. Krátká srst je na přední straně končetin, na uších a na hlavě. Delší srst je na kohoutku, na krku a na zadní straně končetin. Na lících vytváří tato srst vousy a na krku límec. Zbarvení západosibiřské lajky může být bílé, pepř a sůl, červené nebo šedé ve všech odstínech.
Využití a povaha
Povaha tohoto plemene je vyrovnaná a temperament je živý. V domácím prostředí je lajka klidná, nenáročná a velmi čistotná. Na děti je milá a opatrná. Lajka má dobrou orientaci a sluch, a proto se i v neznámém terénu vrací ke svému pánovi. Toto plemeno se používá při lovu losů, černé zvěře a dalších zvířat. Západosibiřská lajka je inteligentní pes, který se rád učí nové věci.
Péče
Západosibiřská lajka může být chována jak v bytě, tak i venku. Pokud je však chována venku, musí být vždy v přítomnosti své lidské rodiny.Výchovu tohoto psa je potřeba začít od štěněte. Na krmení není lajka náročná a vyžaduje minimální údržbu (má samočisticí srst). Západosibiřská lajka je otužilá a odolná proti chorobám. Pokud je však období línání, je potřeba srst pravidelně vyčesávat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama